Fender CD60SCE 12 String Dreadnought Acoustic Electric Solid Spruce Top in Natural - 0970193021
In Stock
Add to Wishlist
Orders normally ship the following business day.
  • DETAILS
OVERVIEW
icon specs
General
SERIES
Classic Design
Right-Hand
Natural
ID
icon specs
Neck
Traditional Fender
Mahogany
Gloss Urethane
Fender® 'Easy-to-Play' shape with rolled fretboard edges
12" (305 mm)
Walnut
3mm Pearloid Dot
20
Dual-Action
Crème Plastic
1.77" (45 mm)
Crème Plastic
Body
Solid Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides
Gloss
Dreadnought 12-String
Solid Spruce
Multiple
Mahogany
Yes
Quartersawn Scalloped "X"
CD Series Pearloid
100mm Diameter Soundhole